Berlin Duvarının Çöküşüne Dair Notlar (Derya Tulga)

Berlin Duvarının çöküşünün XX. yılında bazı notlar:

Hiç kimse kendisini aldatmasın, 1989 yılında dünyayı sarsacak olayların bu şekilde gelişeceğini Batı’da Doğu Blokunu mercek altına almak için kurulmuş ihtisas enstitüleri bile tahmin etmiyorlardı. Tahmin etmek bir yana böylesine bir çöküşüm alternatifi olmadığına inandıklarından da düpedüz karşılıksız kredilerle reel sosyalizme suni teneffüs yaptırmaktaydılar. Doğu bloku istihbaratı ise başta üzere gelişimi iyi okumaktaydı. Neticede Doğu Almanya’da duvarın yıkılışı ertesi ortaya çıkan partilerin kurucuları arasında bol miktarda Stasi ajanı bulunması bir tesadüf değildi. Eğer duvar böylesine yıkılmasaydı Wladimir Putin’in kariyeri de çok değişik bir çizgi çekerdi.

Batılılar doğulu kardeşlerini özümlemenin onları ayaküstü muzla doyurmaktan ibaret olmadığını çabuk anladılar. Yeniden birleşmenin bedavaya gelmeyeceği, ünlü dayanışma vergisi “Soli”nin bugüne kadar sürüp geleceği bilinse kitlelerin bu kadar hevesli olacağı çok kuşkuludur. Hür Berlin Üniversitesinin hesaplarına göre 1990-2009 yılları arasında tam 1,6 trilyon Euro tutarında kaynak Batı’dan Doğu’ya aktarılmıştır. O zamanlar halka gerçeği söyleyen tek politikacı olan Oskar Lafontaine sırf bu yüzden ayağına gelen Şansölyelik kısmetini tepmişti.

Bazılarının günümüzde yaptığı güzellemelere rağmen Demokratik Almanya Cumhuriyeti bir cennet olmaktan çok uzaktı. Yabancı statüsünde oldukları için Doğu Berlin’e rahatça girip çıkabilen Türk işçileri bunu pembe gözlüklü sol entellijansiyadan çok daha net olarak kavradılar ve tüketim toplumunun onlara tanıdığı avantajlardan da acımasızca yararlandılar. Batı Berlin’in paryaları Doğu’nun mihraceleriydiler. Duvarın çökmesi aslında onların somut imtiyazlarına vurulan bir darbeydi, sosyalist sistemin nimetleri hakkında hayal kuranların ise elleri çift taraflı olarak boş kalmıştı .

Almanyalar sosyoekonomik ve psikolojik anlamda hiç de umulduğu gibi kaynaşamadılar. Ne birinciler taşdevrinden kalma altyapılarına dökülen servete bakarak minnet duydu, ne de ötekiler ceplerinden çıkan bu paraları gönül rahatlığı ile helal edebildiler. “Duvar yeniden yapılırsa ben oraya taş taşırım!” sözü alenen edilir oldu. Taşla inşa edilen duvara henüz sıra gelmediyse de “Kafaların içindeki duvar” sözü daha işin başında zihinlerde ve dillerde aldığı yeri korudu.

Duvarın yıkıldığını gören nesil, hatta onların çocukları bu dünyadan geçmeden, ekonomik modernleşmeyi ıskalamış bir örgütlenme ve işbölümünün etkileri tamamen kaybolmadan başarılı bir entegrasyon süreci mümkün görülmüyor. Duvar 13. Ağustos 1961 tarihinde çekilmeden önce batı kesiminde daha iyi koşullarda yaşamak umuduyla 2 milyona yakın uzman işgücü Doğu’yu terk etmişti. Duvar yıkıldıktan sonra sadece 2 yıl içinde aynı sayıda insan Batı’ya göç etti. Anayasa hukuku açısından Federal Alman Vatandaşı sayıldıkları için kendilerini engellemek de imkansızdı. Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin sebebi hikmeti kalmamıştı.

Duvarın çökmesinin DAC vatandaşlarını 1933 yılından beri hasretini çektikleri burjuva özgürlükleri ve temel haklara kavuşturduğu kuşkusuz. Küreselleşmenin bir parçası olarak bakıldığında bu adımın evrensel özgürlük bağlamında yapısal bir işlevi olduğunu söylemek son derece zor. Ekonomik açıdan kaynak israf etmeden işleyen bir Almanya ise her şeyden önce Sovyetler Birliğini yıkarak yerine Rus Federasyonu’nu kuran eski KGB’cilerin vizyonu. Eski Şansölye Schröder’in Putin tarafından maaşa bağlanmasını bu yüzden kimse yadırgamıyor. Dönüşümün asıl mimarı Michail Sergejewitsch Gorbatschow ise duvarın çöküşünden hemen sonra Nobel Barış ödülünü kazandı, ardından da siyaset sahnesinden tasfiye edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s