Sümeyye Şimşek

İslam’da Depresyon (Sümeyye Şimşek)

„Her kim de benim zikrimden (Kur’an’dan) yüz çevirirse mutlaka ona dar bir geçim vardır…” (Taha Suresi, 124)

Allah (cc) insanı İslam fıtratı üzerine yaratmıştır.

İnsan yaratılışı itibariyle bir kanuna ve rehbere uyma durumundadır. Yani Kuran-ı Kerime ve sünnete göre yaşaması onun mutluluğunun anahtarı ve klavuzudur. Allah(cc)nın emirlerine göre yaşamadığımız takdirde bizi çağımızın en ünlü hastalıklarından birisi olan depresyon beklemektedir.

Depresyona hastalık diyoruz, cünkü depresyon bi tür beyin hastalığıdır. Depresyon hastalarında beyinde iletişim görevini üstlenmiş olan norötransmitterler denge kayıbına uğrarlar. Ve bu denge kayıbının sonucunda hem ruhsal hem de bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Depresyon belirtileri olarak bildiğimiz uyku düzensizliği, baş ağrıları, halsizlik, ümitsizlik, mutsuzluk, suçluluk duyguları, nedensiz korkular, iştahsızlık yada aşırı yeme insanı zamanla daha derin bir bunalıma sürükleyip ve malesef bugünlerde sıkca görülen intihara kadar götürebilir.
Peki depresyon dedigimiz beyin hastalığının sebepleri nelerdir ?

Depresyonun ana sebebi daima travmalardır.

Bu travmalar mesela :
– Sevdigi bir insanı kaybetme veya boşanma
– Madde kullanımı veya bazı ilaçların yan etkileri
– İşini kaybetme ve gelecek kaygisi
– Uzun süreli stres
– Kronik hastalıklar
– Huzursuzluk
gibi durumların sonucu olarak gelişebilir.
Ama burda kendimize sormamız gereken bir soru vardır !
– Islamiyetin ve Kuran-ı Kerimin emrettigi üzere yaşayan ve İslam kelimesinin anlamı üzere “teslim“ olmuş bir mü’min depresyon hastalığına yakalanırmı ?

İmtihan
“De ki: “Ondan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarmaktadır…” (Enam Suresi, 64)
Ayette’de belirtildigi gibi “Sıkıntıyı imtihan olarak veren Allah(cc) olduğu gibi, sıkıntılarımızdanda kurtaracak yalnızca Allah(cc)dır”, bakış açısıyla yaşadığımız olayları değerlendirebilmek gerekir. İnsanoğlu imtihan icin yartılmıştır ve bütün ömrü süresince imtihanlarla karşılaşır. Her türlü imtihanları bir nevi „başarı“ ile geçebilmek icin Allah(cc)ya yönelmeye ihtiyacı vardır.

Kadere İman ve Tevekkül
De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez O bizim mevlamızdır Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler ” ( Tevbe Suresi, 51 )
Bu ayetin bize anlattığı gibi, hiçbir sıkıntının, hastalığın veya musibetin Allah(cc)dan izinsiz gelmeyeceği ve kadere imanın ve tevekkülün gerektiği apacık ortadadır. Böyle ki başına gelenlerin Allah(cc)nın bir imtihanı olduğunu unutmadan sabrederek, dua ve tevekkül ederek manevi huzur ile yaşayabilir. Yani ümitsizlik İslamiyete uygun bir yaşamda görülmemektedir, cünkü mü’min bilir ki Allah(cc)dan ümit kesilmez. Ve her şer zannettiğimizde elbet bir hayır vardır.

Namaz
„…Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” ( Rad Suresi, 28 )
Depresyonun bir sebebi olan huzursuzlukda mü’min kişinin asla kapılmaması gereken bir duygudur. Çünkü gerçek huzur mü’minin miracı olan namazdadır. Namaz esnasında bütün dünyevi stres ve sıkıntılarımızı tekbir ile arkamıza atıp adeta bütün huzursuzluklarımızdan ve kaygılarımızdanda kurtuluruz. Ayrıca namaz esnasında Rabbimiz ile münacaatda bulunur ve halimizi ona arz ederiz. Ve sonucu yine sabrederek Allah(cc)dan bekleriz.
Sabır ve Dua
“Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin…” ( Bakara Suresi, 45 )
“Ancak Rabbine yönel ve yalvar.” ( İnşirah Suresi, 8 )
Depresyondan korunmanın bir diğer yöntemide sabır ve duadır. Daima “Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler”, diye düşünerek her sıkıntımızda Allah(cc)ya yönelerek her türlü çareyi sabır ve dua ile yalnızca Allah(cc)dan beklememiz gerekir.
Ve unutmayalımki bedenimiz ve sağlımız bizlere birer emanetdir, ve bizler bu emanetleri en iyi şekilde korumak ile mükellefiz.

Sümeyye Şimşek / Mainz

Reklamlar

İslam’da Depresyon (Sümeyye Şimşek)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s